Přírodní rezervoár a vektor viru

Naneštěstí ještě stále není znám. Bylo prozkoumáno obrovské množství druhu a pouze u některých bylo objeveno na podezření, že můžou být vektorem viru.

vopice

Opice jsou známy jako krátkodobé vektory, protože na Ebolu umírají stejně rychle jako lidé. Dále se jako potenciální vektory označují netopýři. Mimo to nikdo další nezná. Nedávno (v lednu 2006) vědci z IRD a CIRMF objevili specifické protilátky Eboly v tělech tří druhů tropických kaloňů [5,6] – Franquetova (Epomops franqueti), kaloně kladivohlavého (Hypsignathus monstrosus) a kaloně řetízkového (Myonycteris torquata). Dále v jejich slezině a játrech objevili fragmenty virového genomu. Tento objev by se však nemel zaměňovat s konečným nalezením rezervoáru nebo vektoru viru, toto pouze jednoduše naznačuje, že je možné, že Ebolou nakažení netopýři mohli přežít a přenést vir na primáty. Naznačuje to pouhou možnost, že to tak muže být.

Kalon kladivohlavy Kalon retízkovy Kalon Franquetuv Kaloň kladivohlavý Kaloň řetízkový Kaloň Franquetův

Šíření vzduchem

Jak už jsem napsal předtím, je možné že se některé kmeny Eboly (zaire a reston) dokáží alespoň v laboratorních podmínkách šířit vzduchem. Ale je možné, aby se virus stal normálním kapénkovým virem, jako chřipka? Možná, Ebola je RNA virus, a ty jsou známy tím, že podléhají rychlým a rapidním změnám genomu. Jsou tři způsoby, kterými se to děje:

  • Náhodné chyby, během syntézy RNA, protože RNA transkriptáza nemá korekci chyb.
  • Znovusestavení viru z genomu více různých viru „genová burza“
  • RNA-RNA rekombinace mezi nesegmentovanými RNA

U Eboly probíhá pouze první a třetí mechanizmus, protože vir má v kapsidu pouze jeden segment RNA tudíž si ho moc vyměňovat nemůže. Aby se mohla Ebola přenášet vzduchem, musela by zmutovat způsobem, aby kapsid dokázal odolat vysychání. Také by se musela změnit struktura, aby se virus mohl šířit respiračním systémem (musel by ho dráždit třeba ke kašli). Nepodařilo se mi získat žádné výzkumy týkající se rychlosti mutace Eboly, ale je velice nepravděpodobné, že by v přírodě dokázala podstoupit tak rozsáhlé mutace.

 

Webmaster-Tomáš Odstrčil    Mapa webu    Výměna odkazů     Přidat do oblíbených