Kmeny Eboly

Opravdu první zdokumentovaný výskyt Eboly byl roku 1972 u súdánského lékaře pracujícího na pitevně. Ale to, že šlo o Ebolu, bylo ujištěno až o několik let později při testu na protilátky. Jinak se první případ rozšílení (epidemie) udává jako rok 1976 v Zaire (nyní Demokratická republika Kongo) u řeky Eboly.

afrika

Kmen Eboly Zaire je nejčastější zástupce viru a podle místa jeho objevení, u řeky Ebola v roce 1976, se také tato hemorrhagická horečka jmenuje. Tento kmen propuknul zatím nejčastěji ze všech a to přesně 11×. Také je nejnebezpečnější, úmrtnost je průměrně 83% a celkem zemřelo 883 lidí. Tento vir je také zatím nejlépe prozkoumaný po vědecké stránce, genetické kód Ebol Zaire, Reston a Súdán je dokonce kompletně přečtený [2]. Stejně jako u kmenu Reston se na serveru ProMED nedávno objevila zpráva, že se virus rozšířil mezi dvěma opicemi v jedné místnosti, ale v oddělených a vzdálených klecích.

Kmen Súdán se poprvé, jak jméno napovídá, objevil v roce 1976 v Súdánu. Tehdy to byla první zaznamenaná úmrtí na Ebolu. Do roku 2005 zemřelo na tento kmen 404 lidí během 4 epidemií. Průměrná úmrtnost je 53.76%. Tento kmen je o poznání méně nebezpečný, více než poloviční počet úmrtí a o třetinu nižší úmrtnost.

Kmen Reston se oproti ostatním vyskytuje v Asii a zatím nebyl zaznamenán případ přenosu na člověka. Do Restonu v Virginii byla na výzkum dovezena skupina šesti nakažených makaků a tam se také objevila schopnost šíření viru ventilací. Pravděpodobně v malých kapičkách vody se dokázal šířit mezi opicemi v oddělených místnostech.

Ebola Ivory Coast (Tai) je poslední známý kmen Eboly. Zatím se nakazili pouze dva lidé (1994, 1995), oba přežili.

Celkově bylo do roku 2005 zdokumentováno 1848 pacientu, z čehož 1287 zemřelo. Poslední výskyt Eboly byl zaznamenán roku 2004 v Súdánu.

 

Webmaster-Tomáš Odstrčil    Mapa webu    Výměna odkazů     Přidat do oblíbených